- Наличност: В наличност
- Вид: ЦЕНА НА БРОЙ
Хелатиран цинк EDTA
Цинкът е основен микроелемент за растежа на растенията. Цинковият тор обикновено се предлага в две форми: хелатиран цинк EDTA и цинков сулфат. Тъй като хелатираният цинк е лесно достъпен за усвояването на растенията, той ще подобри дефицита на цинк по-бързо.
Хелатният цинков EDTA тор е съвместим с други торове и хранителни вещества и е идеален за поддръжка, преди да се появи дефицит. Хелатният цинк EDTA е високоефективен и подпомага растежа на растенията, което води до по-високи добиви. Този тор може да се използва от разсад до средата на развитието на растението, което може да се направи чрез капково напояване или листно пръскание.
Освен че е силно разтворим във вода, хелатиран цинк EDTA се свързва с микроелементите, като по този начин предотвратява утаяването с други компоненти. Това осигурява адекватна абсорбция от листата, корените и тъканите на растенията. Той е съвместим и полезен в широк спектър от растителни полета, но е най-подходящ за хидропонно земеделие.
Основни характеристики и предимства на хелатния цинк EDTA:
Има изцяло хелатни цинкови елементи.
Бързо се абсорбира от растенията.
Съдържа високо достъпни хранителни вещества.
Започва да работи веднага.
Високо съвместим е с хранителни вещества и други фунгициди.
Може да се използва както в хидропоника, така и за прилагане в почвата
Хелатирания цинк EDTA може безопасно да се прилага чрез пръскане или като течен тор.
Роля на цинк (Zn) в растенията
Цинкът е отговорен за активирането на ензимите, които помагат в синтеза на протеин в растенията. Това се използва при образуването на хлорофил и превръщането на нишестета в захар в растенията, което помага на културите да издържат на студени температури.
Какво се случва, когато растенията имат недостиг на цинк?
Цинкът е неподвижен, което означава, че липсата на цинк показва симптомите му върху нови листа. Тези симптоми се различават в зависимост от вида на културите. Основният признак е хлорозата за свежите листа, което е състояние, свързано с липса на хлорофил. Той е свързан и с образуването на некротични петна по ръба на листата или на върховете. Недостигът на цинк може също да доведе до лоша пъпчивост, водеща до нисък цъфтеж и съответно намалена реколта.
Защо хелатираният цинков EDTA е по-добър от цинковия сулфат?
Хелатният цинков EDTA е по-силен от цинковия сулфат и е силно разтворим във вода. Също така, той е стабилен при алкални и киселинни условия, което означава, че е достъпен за растения в по-широк диапазон от нива на рН. Хелатиран цинк EDTA освобождава катиони и има висок афинитет с олово, което играе съществена роля в детоксикацията на оловото в растенията. Това предпазва растенията от токсичните ефекти на оловото.