- Наличност: В наличност
- Вид: ЦЕНА НА БРОЙ
Варианти на продукта
Калцият е застъпен във всички органи и тъкани на растителните организми във вид на минерални соли и органични съединения. Той се натрупва предимно в листата и стъблата и по-малко в плодовете и семената. Със застаряването на органите и тъканите количеството му в тях се увеличава.
Калцият е еднакво необходим както за нормалното развитие на кореновата система на растенията, така и на надземната им маса. Установено е, че в присъствието на калций в почвения разтвор растенията по-добре понасят присъствието на водородните йони. При недостиг на калций силно се потиска усвояването от растенията на амониевия и нитратния азот. В надземните органи на растенията на калция е свързана с фотосинтезата и растежа.
Калцият има голямо значение за физикохимичните свойства на почвата. Той оказва положително влияние върху реакцията и устойчивостта на структурата на почвата и режима на хранене на растенията.
Калцият се приема от корените на растенията под формата на йони (Са2+). Нуждата на културните растения от калций е различна. Едни от тях с добивите изнасят 2-3, а други до 50 кг от декар калций. За разлика от азота, фосфора и калия калцият не се използва повторно от растенията, затова не се придвижва от застаряващите към по-младите и по-деятелните органи и тъкани.
При недостиг на калций растежът на растенията се задържа. Върховете на младите листа се завиват надолу, а по периферията им се развива некроза, която преминава в кафяв пригор. Корените не образуват странични разклонения и кореновите им власинки се превръщат в слизеста стъкловидна маса.
Калцият в почвата се съдържа в следните форми: неизветрели минерали (плагиоклаз, биотит и др.), при изветрянето на които се освобождава известна част от калция; трудно разтворими съединения, образувани от изветрянето на първичните минерали (калциев карбонат, трикалциев фосфат, калциев сулфат и др.); водоразтворими соли (калциев нитрат, калциев бикарбонат и др.) и обменен калций. В почвата калциевият карбонат, разтворимите калциеви соли и обменният калций се придвижват посредством процесите на измиването в по-долните хоризонти. Единственият процес, който се противопоставя частично на това измиване, е пренасянето на калция от долните почвени хоризонти към орницата чрез дейността на кореновата система на висшите растения.
Леснодостъпни за растенията са калциевите йони на водоразтворимите му соли, но тяхното количество е недостатъчно. Калциевото хранене на растенията се извършва главно с обменни йони от поглъщателния комплекс на почвата.
Обикновено растенията не страдат от недостиг на калциева храна, тъй като почвите съдържат достатъчно калций в усвоима форма. Торенето с калциеви торове се прилага предимно за подобряване физикохимичните свойства на киселите и алкалните почви.